Wierzba wyrośnie nawet spośród kawałka odrośli.

Wierzba urośnie nawet z patyka gałęzi.

Wykorzystując taką okoliczność, możemy z niej sporządzić wymyślne postaci ogrodzeń. Ze względu na to nasze ogrodzenie nabędzie niespotykany wygląd oraz będzie się rekomendować pośród żywopłotów w sąsiedztwie.

Wzrastające na polach i grząskich bagnach wierzby od dawna zagościły w domowych ogrodach. Upodobaliśmy je za naturę oraz wiosenne kiciusie. Nie są pracochłonne, reflektują jeno co niemiara wody i troszeczkę światła. Zaspokoją się niby wszystką ziemią.


Niewiele roślin potrafi także tak samo prędko regenerować utracone odnogi oraz odrośle. Wierzby nadzwyczaj swobodnie odtwarzają również swój system korzeniowy. Wystarczy, że ucięty czy też nawet złapany patyk zagłębiony w słotnej glebie po kilku tygodniach ukorzeni się oraz ufunduje zaczątek nowej roślinie. Wybitna osoba wpadła na idea, aby spośród wierzb produkować plątane przęsła ogrodzeniowe bądź parkany zatopione liśćmi. Zapewne pożądane byłoby posiadać tak osobliwe płot. Najakuratniej do stworzenia takiego ogrodzenia wykorzystać poniższe sposoby wierzby:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), zatytułowana konopianką, oraz jej liczne mieszanki (np. Salix x smithiana)
wierzba purpurowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Każde te typy wierzby na ogrodzenia mają parę wspólnych cech:

robią prostolinijne, długie i wybitnie plastyczne pędy – przez wzgląd na to można bez trudu kształtować postać ogrodzenia;
szybko odrastają po obcięciu- w niedługim terminie zdołamy wypleść skończone przęsło na ogrodzenie;
nadzwyczaj bez trudu się ukorzeniają- nie trzeba specjalistycznej umiejętności do założenia takiego płotu z wierzby.

Podczas gdy mamy już propozycję na formę płotu, musimy zakupić adekwatne wierzbowe odnogi na płot. Niestety, wyszukanie ich w przesłankach prawdziwych jest problematyczne, bowiem dziko narastające krzaki nieczęsto emitują wybitnie długie oraz proste pędy. Najprzyzwoiciej jest przewidzieć autorską miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na następstwo będzie trzeba zaczekać kilka lat.

W celu rozwiązania plantacji wierzby na płot wytypujmy po pierwsze miejsce w ogrodzie, niewiele przez nas odwiedzane a także najmniej .Wiosenką, w marcu ewentualnie w kwietniu, posadźmy tam rozsady, spośród jakich wyrosną tzw. rośliny mateczne.

Jak flancy zastosujmy zdrewniałe wierzbowe jednoroczne pędy rozciągłości 25-30 cm, jakie zdołamy zdobyć spośród dziko narastających roślin. Przed posadzeniem wypada je namoczyć na 24 godziny w wodzie, aby się akuratnie napiły, po czym wkopać w glebę, tak iżby wystawał tylko ostatni pączek. Musimy pomnieć, iż rośliny szybko się grubieją, stąd to też powinny rosnąć w rozstawie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok kalendarzowy czy też dwa zezwalamy roślinom swobodnie stawać się, po czym ścinamy je| na stopień ok. 20cm.
Wówczas po tym zabiegu wypuszczą mocne, proste pędy, których wiosną nowego roku możemy wykorzystać do budowy naszego ogrodzenia. Roczne witki z rzadka przekraczają 2m, wobec tego na dłuższe musimy poczekać przynajmniej jeszcze dwanaście miesięcy.

Z jednej rośliny otrzymamy od kilku do kilkunastu pędów, które można zastosować do wyplecenia ogrodzenia.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s